Home 9 Blog 9 Laserowa korekcja astygmatyzmu – kto i kiedy powinien zdecydować się na zabieg?

Laserowa korekcja astygmatyzmu – kto i kiedy powinien zdecydować się na zabieg?

wrz 3, 2024 | Blog

Astygmatyzm to popularna wada wzroku, z którą zmaga się wielu pacjentów. Niekorygowana utrudnia wykonywanie codziennych czynności i obniża komfort życia. Rozwiązaniem problemu może być laserowa zabieg, który w bezpieczny sposób wyeliminuje wadę. Co jeszcze warto wiedzieć o laserowej korekcji w kontekście astygmatyzmu?

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, określany również jako niezborność, to wada wzroku, która wynika z niesymetryczności rogówki. Przyjmuje ona kształt owalny lub eliptyczny i załamuje promienie świetlne w różnych płaszczyznach. Konsekwencją tego jest niewyraźny, rozmyty i zniekształcony obraz na siatkówce.

Oto kilka typowych objawów, jak osoby z astygmatyzmem mogą postrzegać obrazy:

  1. Rozmycie – obraz może być niewyraźny, niezależnie od odległości. To oznacza, że zarówno bliskie, jak i dalekie obiekty mogą wydawać się nieostre.
  2. Zniekształcenia – linie proste mogą wydawać się krzywe lub faliste. Na przykład, prostokąty mogą wyglądać jak trapezy, a okręgi jak elipsy.
  3. Podwójne widzenie – czasami osoby z astygmatyzmem mogą widzieć podwójnie, zwłaszcza gdy patrzą na jasne źródła światła.
  4. Zmęczenie oczu – wysiłek wkładany w próbę wyraźnego widzenia może prowadzić do zmęczenia oczu, bólu głowy lub uczucia napięcia w okolicach oczu.
  5. Problemy z ostrością – osoby z astygmatyzmem mogą mieć trudności z szybkim przełączaniem ostrości między bliskimi a dalekimi obiektami.

Astygmatyzm pojawia się u pacjentów w różnym wieku, ponadto może występować samodzielnie bądź w połączeniu z innymi wadami, np. krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością.

Oko z astygmatyzmem

Dlaczego warto poddać się leczeniu astygmatyzmu poprzez laserową korekcję wzroku?

W przypadku astygmatyzmu korekcja laserowa może dostarczyć wiele korzyści. To przede wszystkim poprawa jakości życia. Noszenie okularów czy soczewek kontaktowych może wiązać się z pewnymi ograniczeniami a z kolei nieskorygowany odpowiednio astygmatym może negatywnie wpływać na komfort życia – przykładowo przy prowadzeniu samochodu – nie widzimy świateł pojazdów jako punktowe, tylko bardziej rozmyte.

Praca przy komputerze może być również szczególnie męcząca dla osób z astygmatyzmem. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran może prowadzić do zmęczenia oczu, bólów głowy oraz i powodować ogólne uczucie dyskomfortu.

W zawodach związanych z obsługą maszyn lub innymi działalnościami wymagającymi doskonałej percepcji wzrokowej, astygmatyzm może wpływać na bezpieczeństwo pracy. 

Astygmatyzm to również trudna wada do korekcji przy pomocy okularów lub soczewek. Czasami pomimo starań optymalnego doboru okularów, pacjent nie czuje się w ich komfortowo. Dodatkowo szkła cylindryczne, stosowane w korekcji astygmatyzmu, są zazwyczaj droższe niż standardowe szkła sferyczne. Przede wszystkim, proces produkcji szkieł cylindrycznych jest bardziej skomplikowany. Muszą one precyzyjnie korygować różnice w krzywiźnie rogówki, co wymaga zaawansowanej technologii i precyzyjnego wykonania. Wielu pacjentów po przeanalizowaniu kosztów nowych okularów woli zainwestować w trwały efekt jaki daje laserowa korekcja astygmatyzmu.

Wykonanie zabiegu zdecydowanie pozwoli cieszyć się większą swobodą w codziennych czynnościach lub aktywnościach. 

Dużą zaletą korekcji laserowej są szybkie efekty. Wielu pacjentów zauważa poprawę już po upływie kilku godzin lub dni, dzięki temu w krótkim czasie mogą oni powrócić do swoich obowiązków. Dodatkowo rezultaty przeprowadzonego zabiegu utrzymują się przez lata.

Wiele osób zauważa także poprawę widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Co ważne, laserowa korekcja wzroku wykonywana jest przy użyciu nowoczesnych technologii, co gwarantuje bezpieczeństwo i wysoką skuteczność. To również osiągnięcie najwyższej precyzji podczas korygowania kształtu rogówki, co przekłada się na skrupulatność w eliminacji astygmatyzmu.

Kto kwalifikuje się do laserowej korekcji astygmatyzmu?

Różnorodne technologie pozwalają na trwałe usunięcie wad wzroku takich jak np. astygmatyzm. Laserowa korekcja może całkowicie wyeliminować potrzebę noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Jednak, aby móc poddać się procedurze, konieczne jest spełnienie poniższych kryteriów:

  • pacjent musi mieć ukończone 18 lat;
  • wada wzroku powinna być stabilna przez okres co najmniej roku przed zabiegiem;
  • u pacjenta nie mogą występować żadne przeciwskazania, np. aktywne infekcje oka, cukrzyca, silne alergie, skłonność do tworzenia się bliznowców czy choroby autoimmunologiczne;
  • pacjent musi mieć odpowiednią grubość rogówki.

Jak wygląda procedura laserowej korekcji wady wzroku w przypadku astygmatyzmu?

Laserowa korekcja wzroku w astygmatyzmie polega na zmianie kształtu rogówki tak, aby poprawić sposób, w jaki światło jest skupione na siatkówce. Pozwala to osiągnąć wyraźniejsze widzenie. Procedura poprzedzona jest konsultacją oraz badaniami przedoperacyjnymi. Analizie podlega m.in. grubość rogówki, jej kształt, wielkość źrenicy czy wada wzroku.

W dalszym etapie pacjent przygotowywany jest do zabiegu. Proces polega na podaniu środka znieczulającego w postaci kropli. Następnie lekarz używa specjalnego narzędzia do stabilizacji powiek, aby oko pozostało otwarte. Wybór optymalnej metody laserowej korekcji zależny jest od indywidualnego przypadku. Odpowiednia procedura dobierana jest podczas wizyty kwalifikacyjnej. Po zabiegu pacjent może odczuwać lekkie pieczenie bądź uczucie ciała obcego w oku. Objawy te zazwyczaj ustępują w ciągu kilku godzin. Większość pacjentów doświadcza znacznej poprawy ostrości wzroku już po kilku dniach, jednak pełne efekty i ustabilizowanie wzroku może zająć kilka tygodni.

Cena laserowej korekcji wzroku w astygmatyzmie przede wszystkim jest zależna od metody zabiegu. Całkowity koszt waha się między 2 500 zł a 4 200 zł.

Astygmatyzm można skorygować nie tylko przy pomocy laserowej korekcji wady wzroku ale również wykorzystując inne techniki zabiegowe takie jak wszczep soczewki fakijnej oraz refrakcyjna wymiana soczewki wewnątrzgałkowej. O wyborze metody korekcji astygmatyzmu decyduje w każdym przypadku lekarz okulista.

cookies Skip to content