Home 9 Zabiegi 9 Ortokorekcja

Soczewki ortokorekcyjne

Jak działa ortokorekcja?

Ortokorekcja (OrtoK) jest niechirurgicznym procesem, podczas którego kształt rogówki zmienia się i obniża się wada wzroku. Proces ten odbywa się przy pomocy specjalnej ortosoczewki, którą pacjent zakłada wyłącznie na noc.

Twarde i gazoprzepuszczalne soczewki ortokorekcyjne zmieniają krzywiznę rogówki, dzięki czemu wada wzroku jest skorygowana na tyle, że pacjent nie musi już korzystać w ciągu dnia ze zwykłych soczewek kontaktowych i okularów, mając przy tym dobrą ostrość wzroku. Pacjent zakłada soczewki na noc, zdejmuje je rano, a efekt korekcji utrzymuje się w początkowym okresie kilkanaście godzin, potem dłużej.

Stałe użycie soczewek nocnych doprowadza do stabilnej korekcji wzroku, a w niektórych przypadkach pozwala stosować je już nie każdej nocy, lecz rzadziej. Szybkość zmian zachodzących na skutek ortokorekcji zależy od podatności tkanki rogówki na działanie soczewek, co jest zależne od indywidualnych predyspozycji pacjenta (grubości rogówki i jej kształtu) oraz wysokości wady wzroku.

 

Jak działa ortokorekcja?
Ortokorekcja - dla kogo?

Kto kwalifikuje się do ortokorekcji?

Ortokorekcja przeznaczona jest dla dzieci od 9-10 roku życia, jak również dla młodzieży i dorosłych. Szczególnie polecana jest tym, którzy lubią sport i aktywny tryb życia. Największą skuteczność ma u krótkowidzów do -4,5 dioptrii z niewielkim astygmatyzmem. Metoda ta jest korzystnym rozwiązaniem problemów ze wzrokiem dla sportowców i dla osób pracujących w zapylonych czy zadymionych warunkach, gdzie stosowanie soczewek kontaktowych jest przeciwwskazaniem.

Wielkość wady, kształt rogówki oraz wiek pacjenta to tylko niektóre z czynników, które lekarz bierze pod uwagę podczas kwalifikacji. Mimo że ortokorekcja jest popularna wśród młodszych osób, ze względu na jej potencjalne korzyści w hamowaniu postępu wady wzroku, coraz więcej dorosłych również decyduje się na to rozwiązanie.

Do ortoleczenie nie mogą być zakwalifikowani pacjenci ze zbyt płaską lub zbyt wypukłą rogówką czy stożkiem rogówki.

Jak wygląda kwalifikacja do ortokorekcji?

Dobrze jest również pamiętać, że edukacja pacjenta jest kluczem do sukcesu ortokorekcji. Zrozumienie, jak dbać o soczewki, jak je zakładać i zdejmować, a także wiedza na temat potencjalnych zagrożeń i objawów, które mogą wskazywać na problem, są niezbędne dla skutecznego i bezpiecznego leczenia.

01

Kompleksowe badanie oczu

  • badanie refrakcji i keratometrii,
  • komputerowe badanie topografii rogówki i stworzenie jej mapy,
  • badanie ostrości wzroku,
  • badanie oka w lampie szczelinowej,
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

02

Dobranie ortosoczewki

Lekarz zakłada odpowiednią ortosoczewkę na oko i sprawdza ułożenie na rogówce w lampie szczelinowej.

03

Test próbnej ortosoczewki

W założonej próbnej ortosoczewce pacjent pozostaje około 1,5 godziny. Następnie, po jej zdjęciu, analizuje się powstałe zmiany kształtu rogówki i obniżenie wady.

05

Zamówienie ortosoczewek

Jeżeli dopasowanie próbnej ortosoczewki spełni wymagania (centracja na rogówce, film łzowy pod soczewką, dopasowanie każdej z czterech krzywizn soczewki), pacjent zostaje zakwalifikowany do ortokorekcji, a my zamawiamy odpowiednie soczewki.

06

Odbiór ortosoczewek

Po około czterech tygodniach pacjent dostaje zamówione ortosoczewki wraz ze środkami pielęgnacyjnymi. Przy odbiorze uczymy jak je zakładać, zdejmować oraz przekazujemy szczegółowe informacje na temat zasad pielęgnacji.

07

Wizyty kontrolne

Wizyty kontrolne są obowiązkowe i odbywają się po:

7–10 dniach,
po miesiącu,
po 3–4 miesiącach,
po pół roku.

Jesteś zainteresowany ortokorekcją?

Umów wizytę!

Ortokorekcja - zalety

Zalety ortokorekcji

doskonałe widzenie w trakcie dnia bez tradycyjnych soczewek lub okularów,

brak dyskomfortu,

korekta obu oczu jednocześnie.

metoda niechirurgiczna,

zupełnie nieinwazyjne leczenie,

wszystkie zmiany kształtu rogówki spowodowane ortosoczewkami są odwracalne.

Te cechy sprawiają, że dla niektórych osób, szczególnie tych obawiających się korekcji laserowej i stałych zmian w rogówce, ortokorekcja jest lepszym rozwiązaniem.

Ortokorekcja – cena

 Kiedy myślimy o ortokorekcji, często pojawia się pytanie: „ile to kosztuje?”.  Należy tu wspomnieć, że nie tylko sama cena soczewek jest ważna, ale także koszty konsultacji, badania przed leczeniem i regularne kontrole. We Wrocławskim Eye- Laser Center we Wrocławiu przygotowaliśmy następującą ofertę:

Badanie kwalifikacyjne

350 zł

Ortokorekcja jednego oka

1 600 zł

Kolejna ortokorekcja jednego oka kontynuacja

1300 zł

Badanie kontrolne do 3 miesięcy

0 zł

Badanie kontrolne powyżej 3 miesięcy

180 zł

Ortokorekcja - ceny

Chcesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się do ortokorekcji? Skontaktuj się z nami!

    Najnowsze wpisy

    cookies Skip to content