Home 9 Zabiegi 9 Zabiegi usunięcia zaćmy

Operacje zaćmy

Zaćma i jej objawy

Zaćma jest chorobą, która polega na postępującym, bezbolesnym mętnieniu soczewki oka. Pojawia się zazwyczaj w wieku dojrzałym, ale może wystąpić wcześniej – jako choroba wrodzona, powikłanie cukrzycy, na skutek stosowania sterydoterapii lub po urazie oka.

Zaćma powoduje zaburzenia widzenia. W wyniku zaćmy soczewka oka staje się przymglona i mniej przeźroczysta.

Typowe objawy zaćmy to:
 • zamazane lub zamglone widzenie,
 • stopniowe pogorszenie ostrości widzenia,
 • gorsze postrzeganie kontrastu.
Leczenie zaćmy na całym świecie odbywa się wyłącznie chirurgicznie. Wykonuje się zabieg, który polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zamianie na soczewkę sztuczną, która pozwala wyraźnie widzieć.
Kwalifikacja do usuniecia zacmy

Kwalifikacja do zabiegu usunięcia zaćmy

Badanie wstępne jest podstawą w kwalifikacji pacjenta do zabiegu usunięcia zaćmy. Przeciwwskazaniem do zabiegu może być ciężki stan pacjenta, a także niektóre choroby oka. Warto także wspomnieć, że zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) związanej z wiekiem AMD, jaskra, retinopatia cukrzycowa mogą mieć negatywny wpływ na wynik zabiegu, a tym samym na satysfakcję pacjenta.

W przypadku kwalifikacji do zabiegu wykonujemy biometrię optyczną – czyli pomiar mocy sztucznej soczewki.

Wyniki uzyskane z badania wprowadza się do odpowiedniego programu komputerowego do kalkulacji mocy soczewki wewnątrzgałkowej przeznaczonej dla pacjenta. Dokładne przeprowadzenie powyższych badań pozwala na precyzyjne wyliczenie mocy wszczepianego implantu, zapewniając pacjentowi dobrą ostrość wzroku.

Zabiegi usunięcia zaćmy refundowane przez NFZ

We Wrocławskiej placówce EyeLaser Center istnieje możliwość poddania się operacji zaćmy finansowanej ze środków NFZ. W takim przypadku, ze względu na ograniczenia refundacyjne, pacjenci nie mają możliwości wyboru soczewki wewnątrzgałkowej.

Rodzaj soczewki przy usuwaniu zaćmy na NFZ

W ramach kontraktu z NFZ standardowo wszczepiane są soczewki jednoogniskowe sferyczne. Zapewniają dobre widzenie na daleką odległośc, lecz nie oferują korzyści w pełnym zakresie widzenia.

 

Okulary po usunięciu zaćmy na NFZ

Ze względu na rodzaj soczewek wszczepianych, po operacji zaćmy na NFZ pacjenci nadal potrzebują okularów do czytania, a w razie potrzeby także do dali.

 

 

Astygmatyzm a usunięcie zaćmy

Istnieje również możliwość skorygowania astygmatyzmu powyżej 2,00 dioptrii soczewkami torycznymi jednoogniskowymi.

Chcesz zarezerwować termin operacji zaćmy na NFZ w naszej placówce we Wrocławiu?

Skontaktuj się z nami!

Operacja zaćmy w ramach chirurgii jednego dnia

Dzięki stosowanym przez nas metodom, pacjent po operacji usunięcia zaćmy na jednym oku w naszej placówce we Wrocławiu jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Termin zabiegu drugiego oka wyznacza lekarz prowadzący.

Zabieg usunięcia zaćmy nosi nazwę fakoemulsyfikacji, odbywa się w pozycji leżącej i trwa około 15–30 minut.

Pacjent nie odczuwa bólu. Otrzymuje znieczulenie kroplowe. To istotna informacja dla tych osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poddać się znieczuleniu ogólnemu. W rzadkich przypadkach, przy braku współpracy z pacjentem stosuje się znieczulenie całej gałki ocznej poprzez zastrzyk leku znieczulającego. O wyborze odpowiedniego znieczulenia decyduje lekarz chirurg oraz lekarz anestezjolog.

 

Fakoemulsyfikacja

Zabieg usunięcia zaćmy wykonuje się najczęściej przy użyciu ultradźwięków i polega na wykonaniu małego nacięcia na gałce ocznej (na granicy rogówki), przez które wprowadza się specjalną sondę.

Sonda wytwarza ultradźwięki, rozbija i aspiruje części zmętniałej soczewki. Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest pusta, następuje wszczepienie w jej miejsce sztucznej soczewki o indywidualnie dobranej mocy. Ta technika nie wymaga zakładania szwów, ponieważ rana zamyka się sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka.

 

Fakoemulsyfikacja jest najlepszą metodą leczenia zaćmy. Czasami jednak zachodzi konieczność zmiany techniki operacyjnej. W sytuacjach, gdy jądro soczewki jest bardzo twarde, wykonuje się szersze otwarcie oka i zaćmę usuwa się w całości (zewnątrz-torebkowe usunięcie zaćmy). W takiej sytuacji otwarcie gałki ocznej wymaga założenia szwu. Szwy takie zdejmuje się w kilka miesięcy po zabiegu.

 

Przejdź operację zaćmy pod okiem specjalistów EyeLaser Center Wrocław

Jesteś zainteresowany bezpiecznym usunięciem zaćmy? Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę kwalifikacyjną!

Rodzaje soczewek wszczepianych podczas operacji usunięcia zaćmy w EyeLaser Center Wrocław

 

Usuwanie zaćmy soczewki
Soczewka wewnątrzgałkowa, która jest wszczepiana do oka podczas zabiegu, wyprodukowana jest z materiału stworzonego specjalnie do użycia w ludzkim oku. Istnieje możliwość wszczepienia różnego rodzaju soczewek wewnątrzgałkowych takich jak: soczewki jednoogniskowe, wieloogniskowe, toryczne. Lekarz prowadzący podczas badania kwalifikującego dobiera soczewkę do wszczepienia.

Proponujemy Państwu następujące rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych:

 • soczewki jednoogniskowe,
 • soczewka dwuogniskowe EDOF,
 • soczewki dwuogniskowe toryczne,
 • soczewka trzyogniskowa,
 • soczewka trzyogniskowa toryczna,
 • soczewka dwuogniskowa EDOF o wydłużonej ogniskowej.

Wskazówki dla pacjenta po operacji usunięcia zaćmy

Po zabiegu

Po zabiegu pacjent otrzymuje wydruk informacyjny e-recepty, dodatkowe zalecenia od lekarza operującego oraz w razie potrzeby zwolnienie z pracy.

Konieczne jest zgłaszanie się na wizyty kontrolne wyznaczane przez lekarza. Pierwsza kontrola odbywa się na drugi dzień po zabiegu. Kolejna wizyta zazwyczaj po około dwóch tygodniach lub inaczej zgodnie z zaleceniem lekarza.

 

Ogólne zalecenia pooperacyjne

Przed operacją pacjent powinien zapewnić sobie transport do domu – nie można prowadzić samochodu po zabiegu (opatrunek na oku). Najlepiej zgłosić się do placówki EyeLaser Center we Wrocławiu na operację zaćmy z osobą towarzyszącą.

Oprócz tego należy pamiętać, że:

 • należy zrealizować przepisane recepty i przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza,
 • należy bezwzględnie przestrzegać higieny operowanego oka, zgodnie ze wskazaniami lekarza okulisty,
 • wskazane jest także ograniczenie wysiłku fizycznego przez kilka tygodni po operacji.

Uzyskaj szczegółowe informacje na temat kwalifikacji do operacji zaćmy

  Najnowsze wpisy

  Praca dla pielęgniarki

  Praca dla pielęgniarki

  Zapraszamy Cię do udziału w rekrutacji na stanowisku: Pielęgniarka   Oczekujemy: prawa wykonywania zawodu pielęgniarki  doskonałych umiejętności...

  czytaj dalej