Home 9 Blog 9 Ile trwa rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku?

Ile trwa rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku?

paź 30, 2024 | Blog

Laserowa korekcja wady wzroku to zabieg polegający na zmianie układu optycznego rogówki.  Pozwala przywrócić ostrość widzenia i osiągnąć niezależność od okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych. Po przeprowadzeniu tego typu zabiegu, pacjenci często zastanawiają się, jak długo przebiega proces gojenia oraz co powinni zrobić, aby zapewnić sobie szybki powrót do codziennych aktywności.

Na szybkość rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji wzroku wpływa kilka elementów:

  • indywidualne cechy organizmu,
  • wysokość korygowanej wady wzroku,
  • zastosowana metoda zabiegu (LASEK, FEMTO–LASIK, SMILE),
  • przestrzeganie zaleceń lekarza: kluczowe jest stosowanie się do wytycznych dotyczących stosowania kropli do oczu, unikania zanieczyszczeń i dbania o higienę,
  • regularne wizyty kontrolne: są niezbędne, aby monitorować proces gojenia,
  • zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu oraz unikanie stresu mogą przyspieszyć proces rekonwalescencji.

Należy pamiętać, że w ciągu miesiąca po zabiegu laserowej korekcji wzroku, oko kontynuuje proces stabilizacji widzenia. W tym okresie pacjenci powinni regularnie stosować zalecone przez lekarza krople nawilżające.

Najkrótszym czasem rekonwalescencji cechuje się mikrosoczewkowa korekcja wzroku SMILE. Jest ona idealna dla osób chcących szybko wrócić do życia codziennego i uprawiania sportów a także pracy zawodowej. W tym przypadku ostrość wzroku powinna być już zdecydowanie lepsza już następnego dnia po zabiegu.

Powrót ostrości wzroku po zabiegu laserowej korekcji wzroku metodą LASEK zależy od szybkości gojenia nabłonka, zwykle po 7–10 dniach od zabiegu, pacjent widzi coraz lepiej. Po zabiegu metodą FEMTO–LASIK poprawa ostrości następuje już następnego dnia po zabiegu.

Należy pamiętać, że poprawę widzenia osiąga się stopniowo, podczas tego okresu możliwe są wahania ostrości wzroku. Osiagnięcie ostatecznego oraz stabilnego wyniku po zabiegu laserowej korekcji wzroku jest możliwe zazwyczaj w okresie do 3 miesięcy (w wyjątkowych przypadkach okres ten jest dłuższy i może wynieść 6 miesięcy).

Objawy, jakie mogą występować po laserowej korekcji wzroku

Bezpośrednio po laserowej korekcji wzroku pacjenci odczuwają pieczenie i suchość oraz ogólny dyskomfort w obrębie gałek ocznych. Może wystąpić ból głowy. Dolegliwościom tym często towarzyszy światłowstręt. Objawy te ustępują z reguły samoistnie po upływie kilku dni. Przez pierwszy tydzień po laserowej korekcji wzroku pacjent może zmagać się z nieostrym, podwójnym widzeniem, które skutkuje rozmazanym obrazem. Sytuacja powinna się ustabilizować na przestrzeni 4–5 tygodni.

Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku

Okres rekonwalescencji u każdego pacjenta przebiega indywidualnie. Zwyczajowo trwa on do 4 tygodni.  W tym czasie pacjenci powinni przestrzegać następujących zaleceń:

  • zapuszczać do oczu przepisane przez lekarza krople z antybiotykiem oraz krople nawilżające,
  • unikać ostrego światła i ograniczać czas spędzany przed ekranem urządzeń elektronicznych (komputerów i telefonów) w pierwszych dniach po zabiegu,
  • chronić oczy przed kontaktem z mydłem i szamponem podczas kąpieli,
  • unikać tarcia i wywierania nacisku na oczy,
  • przemywać oczy zwilżoną chusteczką,
  • unikać przebywania w zadymionych i zapylonych pomieszczeniach,
  • zakładać okulary z filtrem UV na czas przebywania poza domem,
  • unikać ekspozycji na słońce i korzystania z solarium przez pierwsze dwa miesiące od zabiegu,
  • unikać kąpieli w basenach i innych zbiornikach wodnych oraz korzystania z sauny przez tydzień (w wypadku metody SMILE) lub miesiąc (w wypadku metod LASEK i FEMTO–LASIK).

Pacjenci, którzy poddali się laserowej korekcji wzroku metodami LASEK i FEMTO–LASIK, powinni również zrezygnować z makijażu oczu przez pierwszy miesiąc po zabiegu.

Jak wygląda rozkład wizyt kontrolnych po laserowej korekcji wzroku?

W przypadku laserowej korekcji wzroku metodami FEMTO–LASIK i SMILE pierwsze wizyty odbywają się następnego dnia oraz po tygodniu od zabiegu. Przy metodzie LASEK kontrola ma miejsce po upływie 3-4 dni od zabiegu, a kolejna wizyta odbywa się po tygodniu.  Dalsze wizyty kontrolne przeprowadzane są po upływie miesiąca, trzech miesięcy i sześciu miesięcy, o ile lekarz specjalista nie zadecyduje inaczej.

Laserowa korekcja wzroku - efekty

L4 po laserowej korekcji wzroku

Po laserowej korekcji wzroku należy odpoczywać i unikać wysiłku. Z tego powodu zalecane jest wzięcie przynajmniej kilku dni wolnego w pracy. Pacjenci mogą otrzymać zwolnienie lekarskie po laserowej korekcji wzroku. Jego długość zależy przede wszystkim od takich czynników, jak stopień nasilenia dolegliwości pozabiegowych oraz rodzaj wykonywanej pracy i tryb życia.

Wysiłek fizyczny po laserowej korekcji wzroku

  • Pierwszy tydzień po zabiegu: wykonanie zabiegu nie ogranicza normalnego funkcjonowania, można iść na spacer, na zakupy. Należy przy tym unikać sytuacji, które mogą spowodować uraz oka – czyli przebywania w zatłoczonych miejscach, gdzie istnieje ryzyko przypadkowego uderzenia w oko, spacerowania w leśnych terenach, z uwagi na wystające gałęzie drzew, które są najczęstszą przyczyną urazów. Kluczowe jest też zachowanie uważności w zabawie z dzieckiem lub psem, gdzie również może dojść do urazu.
  • 2-4 tygodnie po zabiegu: większość pacjentów po zabiegu może powrócić do ćwiczeń, w tym biegania czy jazdy na rowerze, umiarkowanych ćwiczeń na siłowni (cały czas unikając sytuacji, które mogą spowodować uraz oka). Pacjenci, którzy poddali się laserowej korekcji wzroku metodami LASEK i FEMTO–LASIK, powinni przez miesiąc całkowicie zrezygnować ze sportów kontaktowych i basenu.
  • Powyżej 4 tygodni: zwykle możliwy jest powrót do wszystkich rodzajów aktywności sportowej, w tym sportów kontaktowych, jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed podjęciem decyzji.

W przypadku zabiegu metodą SMILE już po tygodniu można wrócić do aktywności sportowych.

Kiedy można cieszyć się pełnią efektów laserowej korekcji wzroku?

Pełna ostrość widzenia po laserowej korekcji wzroku powraca zazwyczaj w ciągu 4–5 tygodni po zabiegu, pacjent może jednak wciąż zmagać się z nieznacznymi wahaniami ostrości wzroku. Warto przy tym pamiętać, że przy krótkowzroczności w pierwszej kolejności poprawia się widzenie do dali, a poprawa widzenia z bliska osiągana jest stopniowo. Z kolei przy nadwzroczności jest odwrotnie  – najpierw poprawia się widzenie z bliska, a dopiero później widzenie do dali. Pełnią efektów laserowej korekcji wzroku można cieszyć się po upływie 3 miesięcy.

Skip to content