Home 9 Blog 9 Soczewki ortokorekcyjne dla dzieci – czy są bezpieczne?

Soczewki ortokorekcyjne dla dzieci – czy są bezpieczne?

gru 30, 2024 | Blog

Soczewki ortokorekcyjne to twarde, gazoprzepuszczalne soczewki zmieniające krzywiznę rogówki, które zakłada się na noc i zdejmuje rano. Dzięki nim wada wzroku zostaje skorygowana w stopniu zapewniającym pacjentowi dobrą ostrość widzenia, bez konieczności stosowania soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych w ciągu dnia. W początkowym okresie stosowania efekt korekcji utrzymuje się przez kilkanaście godzin, z czasem ulega jednak wydłużeniu.

Jakie efekty dają soczewki ortokorekcyjne?

Soczewki ortokorekcyjne oddziałują na rogówkę oka i sprawiają, że jej powierzchnia przyjmuje kształt, który zmniejsza rozmycie peryferyjnego obrazu siatkówkowego, odpowiedzialne za rozwój krótkowzroczności. Ich regularne stosowanie każdej nocy prowadzi do stabilnej korekcji wzroku.

O tempie zmian zachodzących w obrębie gałki ocznej pod wpływem soczewek ortokorekcyjnych decyduje podatność tkanki rogówki, zależna od jej grubości i kształtu, a także wysokości wady wzroku pacjenta.

Wykorzystanie soczewek ortokorekcyjnych w korekcji wad wzroku u dzieci

Soczewki ortokorekcyjne wykorzystywane są w korekcji wady wzroku u dzieci. Ich użycie zaleca się przede wszystkim w sytuacji gdy wada szybko wzrasta. Specjaliści z EyeLaser Center stosują soczewki ortokorekcyjne u dzieci w wieku od 9–10 lat, za każdym razem uwzględniając indywidualne możliwości i potrzeby młodego pacjenta. Największą skuteczność mają one u krótkowidzów do -4,5 dioptrii z niewielkim astygmatyzmem.

Dzięki regularnemu noszeniu soczewek w nocy możliwe jest spowolnienie narastania wady i progresji krótkowzroczności, co pozwala dzieciom prowadzić aktywny tryb życia bez martwienia się o konieczność noszenia okularów korekcyjnych i tradycyjnych soczewek kontaktowych.

Zalety stosowania soczewek ortokorekcyjnych u dzieci

Soczewki ortokorekcyjne mogą przyczyniać się do stabilizacji wady, a w określonych przypadkach nawet powodować jej częściowe odwrócenie. Nadają się dla dzieci, dla których noszenie tradycyjnych soczewek kontaktowych w ciągu dnia wiąże się z trudnościami. Wśród zalet stosowania soczewek ortokorekcyjnych należy również wskazać większą kontrolę rodziców nad korektą wzroku, są one bowiem zawsze zakładane, noszone i zdejmowane w domu.

Bezpieczeństwo stosowania soczewek ortokorekcyjnych u dzieci

Decyzję o ortoleczeniu podejmuje lekarz okulista po konsultacji ze specjalistą w dziedzinie ortokeratologii. Musi być ona poprzedzona badaniami diagnostycznymi, które umożliwiają wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do noszenia soczewek ortokorekcyjnych. Ze względów bezpieczeństwa tej metody korekcji wzroku nie należy stosować u dzieci cierpiących z powodu:

  • alergii ocznych,
  • nadwrażliwości na środki dezynfekujące,
  • stanów zapalnych oczu lub powiek,
  • zmian w kształcie rogówki wywołanych urazami lub stanami chorobowymi,
  • cukrzycy i innych chorób wpływających na procesy gojenia się ran,
  • suchości oczu.

Soczewek ortokorekcyjnych nie mogą ponadto stosować młodzi pacjenci ze stożkiem rogówki oraz zbyt płaską lub zbyt wypukłą rogówką oka.

Soczewki ortokorekcyjne dla dzieci

Jak unikać ryzyka związanego ze stosowaniem soczewek ortokorekcyjnych u dzieci?

Długotrwałe stosowanie soczewek ortokorekcyjnych może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Należą do nich przede wszystkim tymczasowe podrażnienia oraz suchość oczu, niekiedy zdarzają się jednak także poważniejsze komplikacje w postaci nawracających infekcji oczu, a nawet uszkodzenia rogówki. W unikaniu ryzyka związanego ze stosowaniem soczewek ortokorekcyjnych u dzieci kluczowe są: dobór odpowiednich soczewek, korzystanie z usług wykwalifikowanych specjalistów, odbywanie regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie okulistycznym oraz właściwa pielęgnacja soczewek i przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej.

Dobór odpowiednich soczewek

Soczewki ortokorekcyjne muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika i jego wady wzroku. Przed ich doborem należy poddać dziecko takim badaniom, jak:

  • badanie ostrości wzroku,
  • badanie w lampie szczelinowej,
  • pomiar refrakcji,
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • topografia rogówki.

Korzystanie z usług wykwalifikowanych specjalistów

Korzystanie z usług wykwalifikowanych specjalistów, posiadających doświadczenie w dziedzinie ortokorekcji, pozwala zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas stosowania soczewek ortokorekcyjnych.

Regularne wizyty kontrolne

Pacjenci korzystający z soczewek ortokorekcyjnych powinni odbywać regularne wizyty kontrolne w gabinecie okulistycznym. Pierwsza z nich odbywa się dzień po pierwszym użyciu soczewek, druga po tygodniu ich stosowania, a trzecia po upływie miesiąca. Kolejne kontrole, o ile lekarz nie wydał innych zaleceń, odbywają się co sześć miesięcy.

Pielęgnacja soczewek i przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej

Codzienna pielęgnacja soczewek ortokorekcyjnych zakłada użycie uniwersalnego płynu do twardych soczewek kontaktowych do ich płukania i przechowywania. Przed ich umieszczeniem w oku należy dokładnie umyć ręce. Soczewki ortokorekcyjne należy zakładać maksymalnie piętnaście minut przed pójściem spać i zdejmować po przebudzeniu.

Skip to content