Joga dla oczu – porady i ćwiczenia na dobry wzrok
O bardzo modnym uprawianiu jogi słyszała większość z nas. Część z pewnością sama zdecydowała się na trening ciała, połączony z aktywnością duchową, medytacją i przestrzeganiem zasad etycznych. Niewielu jednak wie, że ta metoda z powodzeniem może być zastosowana również w przypadku oczu i wyraźnie pomaga w zachowaniu dobrego wzroku. Poniżej prezentujemy garść porad oraz ćwiczeń przygotowanych przez specjalistów z naszej kliniki dla wszystkich, którzy sami chcieliby sprawdzić, czym jest joga dla oczu.
W szerszym ujęciu, joga jest dyscypliną samodoskonalenia, która pozwala nam oprócz sfer duchowych i filozoficznych doskonalić przede wszystkim nasze mięśnie i stawy. Polepsza nie tylko nasz stan fizyczny, ale ma również kluczowy i dobroczynny wpływ na stan psychiczny oraz poprawę nastroju. Czy w tym kontekście istotny jest również nasz wzrok? Tak – nasze oczy też można ćwiczyć! Każde oko ma bowiem aż sześć mięśni zwanych okoruchowymi, wykonujących skomplikowane i synergiczne ruchy. Dodatkowo każde oko posiada mięsień, który napina soczewkę wewnątrzgałkową. To właśnie jemu możemy zawdzięczać na przykład efekt „zoom”, znany chociażby z aparatów fotograficznych, kiedy chcemy uzyskać wyraźne zbliżenie oddalonego obiektu.
Oczy warto jednak ćwiczyć rozważnie. Na co dzień, mimowolnie, czasem nawet przez kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie nasze oczy wykonują szereg czynności. Przeważnie polegają one na ruchach góra-dół, gdy na przykład przeglądamy ekran telefonu komórkowego, rozwiązujemy krzyżówki, czytamy gazetę lub siedzimy przed komputerem. Nasze oczy sporo operują w bezpośredniej bliskości naszego ciała – gdy patrzymy na coś „pod nosem”, i gdy mamy coś „na wyciągnięcie ręki”. Dlatego takich ruchów w bliskich odległościach nie musimy ćwiczyć dodatkowo.
Reszta kierunków oraz sposobów zmiany odległości skupienia naszego wzroku wymaga ćwiczenia. Niestety często nie zdajemy sobie z tego sprawy lub o tym zapominamy. Jak dawno temu patrzyliśmy na gwiazdy? Kiedy spoglądaliśmy na linie horyzontu? Ile czasu dziennie wpatrujemy się w dal, a przez ile czasu jesteśmy skupieni na ekranach i monitorach? Skoro cały wszechświat może zmieścić się w naszym smartfonie, czy musimy się dziwić, że nasze oczy dostosowują się do naszych nawyków i coraz więcej osób już od młodych lat życia staje się krótkowidzami. Pamiętajmy więc, że możemy ćwiczyć również oczy. Oczywiście nie zlikwidują one wad wzroku, nie wyleczą chorych oczu, ale ochronią przed pogłębianiem się wad, a tym, którzy nie mają problemów, pomogą zachować dobry wzrok.
10 prostych ćwiczeń w ramach jogi dla oczu
Poniżej prezentujemy przykłady 10 prostych ćwiczeń w ramach jogi dla oczu, które każdy z nas może w harmonijny sposób wykonać samodzielnie.
Ćwiczenie 1.
Zamknij oczy. Na każdej powiece osobno umieść jeden lub dwa palce. Nacisk powinien być delikatny, ale odczuwalny. Wykonuj ruchy horyzontalne oraz wertykalne po 10 razy w jedną stroną i po 10 razy w przeciwną stronę. Następnie wykonaj ruchy okrężne zgodne z ruchem wskazówek zegara i przeciwne do ich kierunku. Otwórz oczy, które powinny być teraz rozluźnione.
Ćwiczenie 2.
Wyciągnij swoją dłoń i wystaw kciuk na wysokości oczu w odległości około 15 cm. Nie ruszając głową, poprowadź kciuk w górę tak, jak patrząc na zegar, który zatrzymał się na godzinie 12. Gdy kciuk znika z pola widzenia zatrzymaj oczy na 2 sekundy. Następnie wróć kciukiem do pozycji pierwotnej. Staraj się rozluźnić oczy. Kontynuuj ćwiczenie wykonując podobne ruchy, zgodnie ze wskazówkami zegara, który jakby zatrzymywał się na kolejnych godzinach – 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 itd. Po wykonaniu ćwiczenia powtórz je po kolei tak, jakby patrząc na zegar w przeciwną stronę do ruchu wskazówek.
Ćwiczenie 3.
Weź książkę lub gazetę. Umieść ją blisko oczu w odległości około 15 cm i zakryj jedno oko. Następnie zbliżaj powoli planszę w stronę oka. Gdy druk będzie już rozmyty, poruszaj wzrokiem wzdłuż liter i wyrazów, nie starając się ich rozpoznać. Mrugaj oczami od czasu do czasu. Powoli wykonaj ruch powrotny aż zaczniesz widzieć tekst z odpowiednią ostrością. Następnie oddalaj tekst aż znów będzie rozmyty. Ponownie zbliż tekst w stronę oka. Powtórz ćwiczenie z drugim okiem. Tekst powinien być teraz bardziej wyrazisty.
Ćwiczenie 5.
Weź ołówek lub długopis i w powolny sposób przesuwaj blisko swojego ciała, od pasa w kierunku czubka swojego nosa. Patrz na ołówek aż dotknie nosa i twoje oczy zwrócą się w ten punkt. Wtedy najpewniej zobaczysz dwa ołówki. Następnie wykonuj ołówkiem powolne ruchy poziome w lewo lub w prawo na długość wyciągniętego ramienia, cały czas patrząc na przedmiot. Po wyciągnięciu dłoni z ołówkiem na maksymalną odległość znajdź najdalszy obiekt w tle i skup się przez chwilę na nim. Następnie wykonaj ruch powrotny w kierunku nosa. Możesz również wykonywać podobne ruchy pionowe.
Ćwiczenie 6.
Wyobraź sobie niewielkiej wielkości kulkę o średnicy 2-3 cm, która znajduje się tuż przed Twoim prawym okiem. Następnie wyobraź sobie, że chwytasz tę kulkę w palce jednej ręki i ściskasz ją przez co w elastyczny sposób zmienia ona kształt na dowolny, zarówno w pionie jak i w poziomie. Następnie wyobraź sobie, że kulka wraca do swojego pierwotnego kształtu. Powtórz ćwiczenie dla lewego oka. Ćwiczenie powinno sprawić, że Twoje oko zacznie nabierać bardziej kulistego kształtu.
Ćwiczenie 8.
Popatrz przez okno lub stań w miejscu na zewnątrz. Z odległości około kilkunastu metrów patrz na budynek. Najpierw obrysuj oczami zewnętrzny kontur budynku wraz z dachem i ziemią, następnie skieruj wzrok na detale architektoniczne – drzwi, okna, balkony, parapety itp. Obrysuj oczami każdy z poszczególnych elementów, zmieniając w międzyczasie wybrane przedmioty. Nie musisz widzieć ostro każdego z elementów. Rób odstępy na mrugnięcia oczami. Po zakończeniu ćwiczenia popatrz na cały budynek, który powinien stać się bardziej wyrazisty.
Ćwiczenie 9.
Popatrz przez okno lub stań w miejscu na zewnątrz. Znajdź oddalony o co najmniej kilkadziesiąt metrów obiekt. Wyciągnij kciuk jednej z dłoni i staraj się zakryć obiekt. Możesz widzieć momentami dwa kciuki. Utrzymując wzrok na kciuku, staraj się dostrzec wszystkie szczegóły, znajdujące się po lewej stronie palca. Następnie obserwuj to, co po prawej stronie palca. Wróć wzrokiem na kciuk. Jeśli któreś z oczu masz słabsze, obraz po lewej lub po prawej stronie kciuka będzie bardziej się rozmywał.
Ćwiczenie 10.
Weź talię kart do gry lub kostki domina. Zamknij oczy. Następnie losowo wybieraj kartę lub kostkę domina, umieszczając ją w dłoni i wyciągając rękę na wysokość twarzy najdalej, jak to możliwe. Otwórz na 2-3 sekundy oczy, mrugając przy tym najczęściej i najmocniej jak się da. Zamknij oczy i staraj się wyobrazić kartę lub kostkę domina, jaką widziałeś w czasie silnych mrugnięć. Powtórz ćwiczenie dla kolejnych kart bądź kostek, doskonaląc przy tym technikę błysku.