Home 9 Blog 9 Laserowa korekcja wzroku a ciąża – kiedy warto zdecydować się na zabieg?

Laserowa korekcja wzroku a ciąża – kiedy warto zdecydować się na zabieg?

paź 19, 2023 | Blog

Wady wzroku takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm można zniwelować za pomocą laserowej korekcji wzroku. Zabieg ten jest bezpieczny, mało inwazyjny oraz skuteczny. Pozwala na pozbycie się okularów lub soczewek, stąd też cieszy się dużym zainteresowaniem. Jednak przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku możliwe jest w sytuacji, kiedy nie ma żadnych przeciwwskazań, a wada jest stabilna. Planując wykonanie zabiegu, koniecznie należy uwzględnić ciążę, poród oraz karmienie piersią.

Czy lepiej zdecydować się na zabieg przed czy po porodzie?

Laserowa korekta wzroku to mało inwazyjny zabieg okulistyczny, który pozwala skorygować takie wady jak:

  • astygmatyzm,
  • krótkowzroczność,
  • dalekowzroczność.

Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa zazwyczaj ok. 20 minut.

Laserowa korekta wzroku jest skutecznym zabiegiem, który pozwala pożegnać się z okularami czy soczewkami kontaktowymi, stąd też cieszy się dużą popularnością. Jednak, aby możliwe było przeprowadzenie tej procedury medycznej, konieczna jest stabilność wady. Warto pamiętać, że okres ciąży, poród oraz połóg to istna burza hormonalna dla każdej kobiety. Zmiany zachodzące w organizmie mogą wpłynąć zarówno na samą wadę, jak i wiarygodność badań diagnostycznych oraz okres rekonwalescencji. Planując wykonanie zabiegu, należy wykluczyć okres okołoporodowy.

O możliwości przeprowadzenia korekcji każdorazowo decyduje lekarz, z którym warto skonsultować planowanie ciąży. Specjaliści zalecają, aby odczekać minimum 3 miesiące po wykonanym zabiegu laserowej korekcji wzroku. Przyszłe mamy powinny zatem dać sobie czas na rekonwalescencję po zabiegu, aby w pełni wrócić do formy, zanim zaczną planować dziecko. W sytuacji, kiedy kobieta rozważa korekcję wzroku po porodzie, wówczas należy odczekać minimum  3  miesiące po porodzie bądź zakończeniu karmienia piersią. 

Laserowa korekta a poród naturalny — co trzeba wiedzieć?

Zastanawiasz się, czy po laserowej korekcji wzroku można rodzić naturalnie? Wiele kobiet jest przekonanych, że po zabiegu konieczne jest cesarskie cięcie. Okazuje się, że laserowa korekcja wzroku nie jest w żadnym wypadku przeszkodą do porodu naturalnego.

Każda kobieta w ciąży z wadą wzroku – głównie krótkowzrocznością (niezależnie od tego czy wada była korygowana laserowo czy też nie) powinna przejść badania okulistyczne, w tym badanie dna oka. Lekarz na podstawie wyniku ocenia czy nie ma przeciwwskazań okulistycznych do porodu naturalnego. Samo wykonanie zabiegu laserowej korekcji wzroku nie stanowi przeciwwskazania do porodu siłami natury.

Warto również pamiętać, że w przypadku, kiedy zabieg laserowej korekcji wzroku był przeprowadzony przed ciążą, konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań okulistycznych, w tym dna oka przed porodem.

Czy można wykonać laserową korekcję wzroku podczas ciąży lub karmienia piersią?

Okres ciąży oraz ewentualnego karmienia piersią po porodzie wiąże się z licznymi zmianami hormonalnymi w ciele kobiety. Stąd też stanowi to przeciwwskazanie do wykonania zabiegu korekcji wzroku. Oczywiście jest ono czasowe. Ciąża, poród i połóg to bardzo intensywny czas dla każdej kobiety. W organizmie zachodzą liczne zmiany hormonalne, które mogą przyczynić się do przejściowych problemów ze wzrokiem. Właśnie dlatego specjaliści zalecają odczekanie minimum 3 miesiące po porodzie lub zakończonym karmieniu piersią. To bezpieczny czas, w którym gospodarka hormonalna stabilizuje się i możliwe jest wykonanie zabiegu. W przeciwnym wypadku korekcja będzie nieefektywna.

Co ważne, w okresie ciąży czy karmienia piersią, wada wzroku może się wahać, konsekwencją tego będą niemiarodajne wyniki badań kwalifikacyjnych. Dodatkowo burza hormonów może zakłócić proces gojenia się rogówki oka, a okres rekonwalescencji znacząco się wydłuży.

Podsumowując, ciąża, poród oraz karmienie piersią są przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku. Jednak jest to tylko czasowe. Po odczekaniu stosownego okresu po porodzie, można poddać się tej procedurze medycznej. Ta sama sytuacja występuje w przypadku planowania ciąży. Uwzględniając zalecenia specjalistów, można poddać się laserowej korekcji wzroku zarówno przed powiększeniem rodziny, jak i po urodzeniu dziecka.

Skip to content