Laserowa korekcja wzroku – w jakim wieku najlepiej zdecydować się na zabieg?
Wiek stanowi jedno z podstawowych kryteriów, od których zależy kwalifikacja pacjenta do laserowej korekcji wzroku. Istotne jest, by zabieg ten nie był wykonywany ani zbyt wcześnie, ani zbyt późno. Jaki jest optymalny wiek na przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku?
Od jakiego wieku można poddać się laserowej korekcji wzroku?
Laserowa korekcja wzroku wykonywana jest u osób od około 21. roku życia. Warunkiem przeprowadzenia tego typu zabiegu jest bowiem stabilizacja wady wzroku pacjenta, która jest możliwa dopiero po zakończeniu procesu wzrostu gałek ocznych. Do tego momentu oko człowieka wciąż rośnie, powodując tym samym pogłębianie się wad wzroku, głównie krótkowzroczności.
Kwalifikacja do zabiegu zawsze ma charakter indywidualny. Lekarz specjalista ocenia stan wzroku pacjenta, mając na względzie wpływ postępu technologicznego na gałki oczne – zdarza się, że na skutek ciągłego wystawiania oczu na wpływ niebieskiego światła emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety i komputery, wada wzroku nie ulega ustabilizowaniu aż do 30. roku życia.
Laserowa korekcja wzroku a wiek
Poza dolną granicą wiekową przy laserowej korekcji wzroku istnieje także granica górna, za jaką uznaje się 55 lat. Została ona ustalona z uwagi na postępujące z wiekiem zmiany związane z osłabieniem mięśni odpowiedzialnych za akomodację oka.
Laserowa korekcja wzroku po 40. roku życia
W przypadku osób po 40 roku życia laserowa korekcja wzroku jest możliwa. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w tej grupie wiekowej zaczynają pojawiać się pierwsze objawy tak zwanej nadwzrocznością związanej z wiekiem. Dlatego w przypadku pacjentów borykających się z presbiopią, którzy muszą używać okularów przy czytaniu z bliska, można wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku z zastosowaniem monowizji.
Monowizja polega na skorygowaniu jednego, dominującego oka do dali, czyli wyrównaniu na nim wady wzroku, przy pozostawieniu drugiego oka krótkowzrocznym. Zabieg wygląda tak samo jak przy standardowej korekcji laserowej każdej wady wzroku, w zależności od metody. Monowizja jest uwzględniana przy wprowadzaniu parametrów do lasera. Najczęściej na monowizje decydują się pacjenci, którzy na co dzień pracują z bliska (lekarz, kosmetyczka, obsługa klienta, nauczyciel i inni). Decyzja w sprawie zastosowania tej metody jest ustalana indywidualnie po konsultacji z lekarzem. Pacjent ma możliwość sprawdzenia efektu zabiegu przez zastosowanie próbnej korekcji soczewkami.
Monowizja umożliwia przesunięcie w czasie konieczności stosowania okularów do czytania.
Warto wspomnieć, że nie każdy pacjent jest w stanie zaakceptować powstałą różnice między oczami w wyniku tego sposobu korekcji. Niektórzy pacjenci decydują na skorygowanie wady do dali i stosowanie okularów do czytania.
Laserowa korekcja wzroku po 50. roku życia
Laserowa korekcja wzroku po 50. roku życia jest możliwa do przeprowadzenia u pacjentów, których narząd wzroku jest wolny od chorób i schorzeń typowych dla osób w tym przedziale wiekowym, takich jak:
- zespół suchego oka,
- jaskra,
- zwyrodnienie plamki żółtej,
- stożek rogówki,
- jednooczność.
Zabieg wymaga zastosowania metod i narzędzi pozwalających na usunięcie wady wzroku z uwzględnieniem specyficznych zmian w zakresie anatomii gałki ocznej pacjenta. W tej grupie wiekowej można zastosować monowizję podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku.
Laserowa korekcja wzroku po 60. roku życia
Ze względu na zmiany, jakie zachodzą w obrębie gałek ocznych wraz z wiekiem, laserowa korekcja wzroku po 60. roku życia z reguły nie jest wykonywana.
O tym, czy u pacjenta w danym wieku może być wykonany zabieg laserowej korekcji wzroku, każdorazowo decyduje orzeczenie lekarza, wystawiane na podstawie badań i wywiadu z pacjentem przeprowadzonych podczas wizyty kwalifikacyjnej.
Czy jest możliwe wykonanie laserowej korekcji wzroku u dzieci?
Laserowa korekcja wzroku u dzieci nie jest możliwa. Wynika to z faktu, iż na etapie dorastania zarówno stan wzroku może ulec zmianie, przez co nie zostaje spełniony podstawowy wymóg do zabiegu, jakim jest stabilizacja wady wzroku.
W jakim wieku i stanie zdrowia najlepiej zgłosić się na laserową korekcję wzroku?
Na laserową korekcję wzroku najlepiej zgłosić się między 21. a 40. rokiem życia. Na tym etapie życia gałka oczna osiągnęła już swój docelowy rozmiar, wada powinna być ustabilizowana, a grubość, sprężystość i stopień uwodnienia rogówki są na odpowiednim poziomie. Laserowej korekcji wzroku nie mogą jednak poddać się kobiety w ciąży i karmiące piersi,
Do zabiegu nie są kwalifikowane też osoby z aktywnymi zapaleniami oczu, a także zmagające się z takimi dolegliwościami, jak:
- zaćma,
- jaskra,
- stożek rogówki,
- zbyt cienka rogówka,
- trwałe uszkodzenie rogówki na skutek urazu,
- obniżona gęstość komórek śródbłonka,
- zaawansowana cukrzyca.
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również posiadanie rozrusznika serca.