Home 9 Blog 9 Niepokojące objawy po operacji usunięcia zaćmy

Niepokojące objawy po operacji usunięcia zaćmy

wrz 19, 2024 | Blog

Zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfiakcji to jedna z najczęściej wykonywanych procedur medycznych. Przeprowadza się go zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym.

To bezpieczna i mało inwazyjna metoda, która cechuje się znikomą liczbą powikłań. Jednak należy mieć na uwadze, że każda ingerencja chirurgiczna niesie za sobą możliwość występowania komplikacji. Żaden lekarz nie jest w stanie w stu procentach zagwarantować sukcesu zastosowanego leczenia. Na szczęście niepokojące objawy po zabiegu usunięcia zaćmy zdarzają się niezwykle rzadko.

U większości pacjentów wykonanie operacji usunięcia zaćmy poprawia wyraźnie ostrość wzroku. Zdarzają się jednak przypadki chorych, u których oprócz zaćmy występują inne schorzenia oka. Wówczas poprawa może być częściowa lub nawet nie wystąpić w ogóle. Wśród takich chorób spotyka się najczęściej zmiany zwyrodnieniowe siatkówki zależne od wieku, tzw. AMD, jaskrę i zmiany w oku będące skutkiem długotrwałej cukrzycy oraz niektóre schorzenia dziedziczne.

Gdy lekarz zostanie poinformowany lub sam rozpozna chorobę współistniejącą przed zabiegiem, wtedy może poinformować pacjenta o zaistniałej sytuacji i ewentualnym niepomyślnym rokowaniu jeszcze przed przeprowadzeniem operacji.

Co może zdarzyć się po operacji usunięcia zaćmy?

 Zabieg fakoemulsyfikacji uważany jest za najmniej inwazyjną metodę leczenia zaćmy. Jednak warto pamiętać, że każda operacja niesie za sobą ryzyko występowania komplikacji.

Po zabiegu usunięcia zaćmy mogą wystąpić:

  • zaczerwienienie oka,
  • wrażenie ciała obcego,
  • uczucie suchości i podrażnienia.

W bezpośrednim okresie pooperacyjnym pojawiają się także ból i światłowstręt. Objawy te są przejściowe i zazwyczaj szybko ustępują.

U pacjentów obserwowane jest czasem zasinienie wokół oka, które pojawia się po przeprowadzonym zabiegu. Zwykle wiąże się z przyjmowaniem przez pacjenta leków przeciwkrzepliwych. Może być także wynikiem znieczulenia około – lub zagałkowym. Nie stanowi zagrożenia i zanika samoistnie.

Do naturalnych następstw po zabiegu należy także tzw. zaćma wtórna, pojawiająca się w niektórych przypadkach po kilku miesiącach lub latach od wykonanego zabiegu. Jej objawy są podobne do standardowej katarakty, czyli rozmazany i zamglony obraz, nieostre kontury, podwójne widzenie czy wyblakłe kolory. Zaćmę wtórną leczy się przy pomocy zabiegu kapsulotomii. To szybki i nieskomplikowany proces, realizowany w warunkach ambulatoryjnych. W jego wyniku pacjenci odczuwają natychmiastową poprawę w widzeniu.

 

Niepokojące objawy po operacji zaćmy

Jakie są możliwe komplikacje po operacji zaćmy?

W trakcie zabiegu lub bezpośrednio po zakończeniu usunięcia zaćmy może wystąpić wylew podspojówkowy. To niezwykle rzadki objaw, nie stanowi zagrożenia dla pacjenta.

W pierwszych dobach po zabiegu usunięcia zaćmy u niektórych pacjentów obserwowany jest wzrost ciśnienia śródgałkowego. Dotyczy to zwykle chorych na jaskrę. Objaw tego stanu to: ból oka, pogorszenie widzenia a czasami ból głowy. Symptomom tym mogą towarzyszyć wymioty i nudności.

Niezwykle rzadko po operacji zaćmy dochodzi do odwarstwienia siatkówki, na które najbardziej narażeni są pacjenci z krótkowzrocznością. W polu widzenia mogą dostrzegać czarną plamę, mając poczucie ubytku części obrazu.

Jedną z komplikacji jest także przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej. Może pojawić się w każdym czasie po operacji i towarzyszy mu nieostre lub podwójne widzenie. Występuje niezwykle rzadko, lecz czasem wymaga interwencji chirurgicznej.

Obrzęk torbielowaty plamki, który także jest niepojącym objawem po operacji zaćmy, może występować od tygodnia do trzech miesięcy po zabiegu. Powoduje on problemy z ostrym widzeniem. U większości chorych ustępuje w ciągu kilku tygodni po operacji samoistnie lub po leczeniu zachowawczym.

Jak należy postępować gdy pojawią się niepokojące objawy po operacji zaćmy?

Należy pamiętać, że choć wzrok szybko powraca do sprawności, to samo oko potrzebuje czasu, aby było odpowiednio zagojone. W tym celu konieczne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza. Bezwzględnie należy wystrzegać się przemęczania, dźwigania, schylania czy przecierania oczu. Ważne jest również stosowanie przepisanych przez lekarza kropli.

Trzeba pamiętać również o tym, aby okres rekonwalescencji trwał tak długo, jak to konieczne, dlatego nie należy zbyt wcześnie powracać do swoich codziennych obowiązków.

W sytuacji, kiedy występują niepokojące objawy lub jakiekolwiek zmiany w polu widzenia, należy niezwłocznie udać się do specjalisty na konsultacje. Lekarz zbada oko i dokładnie sprawdzi wszystkie nieprawidłowości. 

cookies Skip to content