Home 9 Blog 9 Rozmowa z lek. med. Oxaną Borissovą – specjalistą chorób oczu i chirurgii refrakcyjnej.

Rozmowa z lek. med. Oxaną Borissovą – specjalistą chorób oczu i chirurgii refrakcyjnej.

paź 2, 2021 | Blog

O tym, na czym polega laserowa korekcja wzroku, jakie są dostępne metody oraz kto może z nich skorzystać rozmawialiśmy z lek. med. Oxaną Borissovą – założycielką kliniki okulistycznej Wrocławskie EyeLaser Center, specjalistą chorób oczu i chirurgii refrakcyjnej.

Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku?

lek. med. Oxana Borissova: Zabieg polega na zmianie układu optycznego oka. Niektórzy pacjenci mają odchylenia od normy: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm – czyli wady wzroku. Żeby stworzyć dobry obraz, oko musi mieć odpowiednie ogniskowanie na siatkówce. Jedną z metod korekcji wad wzroku, która pozwala zogniskować obraz prawidłowo i widzieć wyraźnie, jest właśnie laserowa korekcja oczu – zmiana układu optycznego rogówki, czyli przezroczystej tkanki z przodu gałki. Laserowa korekcja wzroku to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które nie lubią nosić okularów lub soczewek kontaktowych, albo przeszkadzają im one w codziennym funkcjonowaniu.

W dzisiejszych czasach wzrok koryguje się przy użyciu jednego lub dwóch nowoczesnych laserów. Laser excimerowy zmienia kształt powierzchni rogówki w taki sposób żeby zogniskować obraz w oku prawidłowo. Natomiast przy pomocy lasera femtosekundowego możemy „rzeźbić” w wewnętrznych strukturach rogówki. I tak można w sumie podzielić zabiegi refrakcyjne – od najbardziej powierzchownych, jak np. metoda LASEK, kiedy ingerencja jest minimalna i wszystko odbywa się na powierzchni rogówki, aż do bardziej złożonych jak LASIK, FEMTO-LASIK i SMILE.

Jaką metodę laserowej korekcji wzroku najlepiej wybrać?

lek. med. Oxana Borissova: Metoda LASEK nie wymaga głębszej ingerencji w warstwy rogówki, dzięki temu sam zabieg jest krótszy i bezpieczniejszy. Składa się z dwóch etapów – odseparowania nabłonka rogówki i kilka sekundowej korekcji wady za pomocą lasera excimerowego. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu. Bardzo ważny jest też okres regeneracji – po zabiegu należy założyć odpowiednią soczewkę opatrunkową, którą zdejmuje się po 3–4 dniach. Powrót ostrości wzroku zależy od szybkości gojenia nabłonka, zwykle po 7–10 dniach pacjent widzi coraz lepiej. Niestety ta metoda nie jest odpowiednia dla wszystkich, nie skorzystają z niej osoby z dalekowzrocznością, dużym astygmatyzmem i krótkowzrocznością powyżej –4 dioptrii, –5 dioptrii. Nie pasuje ona również osobom, którym zależy na szybkim powrocie do dobrej ostrości wzroku.

Przy większych wadach wzroku, bardziej skomplikowanych, lepiej sprawdzą się metody LASIK albo FEMTO-LASIK. Te zabiegi są do siebie bardzo podobne – polegają na stworzeniu na powierzchni rogówki tzw. płatka rogówki, który się odchyla, a następnie laser excimerowy zmienia układ optyczny pod płatkiem. Różnią się jedynie sposobem wykonania płatka. W przypadku metody LASIK płatek jest wykonywany przez mikrokeratom, natomiast w metodzie FEMTOLASIK wykonuje go najnowszej generacji laser femtosekundowy. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu. Jest to metoda odpowiednia dla najszerszej grupy pacjentów z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością oraz astygmatyzmem.

Najbardziej zaawansowaną technologicznie metodą jest zabieg SMILE. Laser femtosekundowy wycina bardzo cienką soczewkę w wewnętrznej warstwie rogówki, zostawiając małe cięcie w kształcie uśmiechu, przez które wyciągana jest soczewka wycięta wcześniej laserem. W tej metodzie w ogóle nie używa się lasera excimerowego – cały zabieg wykonywany jest laserem femtosekundowym. Po zabiegu metodą SMILE pacjent bardzo szybko może wrócić do swoich codziennych zajęć, ponieważ laser działa wewnątrz rogówki, nie naruszając jej zewnętrznej warstwy. Tą metodą można korygować średnie i duże wady krótkowzroczne i niewielki astygmatyzm, niestety na razie nie można stosować jej przy dalekowzroczności.

Jaką metodę laserowej korekcji wzroku najlepiej wybrać?

lek. med. Oxana Borissova: Każda metoda ma swoje wskazania i przeciwwskazania, każdy pacjent jest inny i ma specyficzne wymagania. Musimy każdego pacjenta dokładnie zbadać i zakwalifikować do zabiegu i odpowiedniej metody.

Cała procedura kwalifikacji polega na tym, że po otrzymaniu wszystkich parametrów oka i po rozmowie z pacjentem musimy zdecydować, która metoda będzie dla niego najlepsza.

Oprócz budowy anatomicznej oka oraz konkretnej wady wzroku ważne jest również to, jaki zawód wykonuje pacjent, jakie ma przyzwyczajenia i hobby, ile ma lat, jakie inne schorzenia mu dolegają.

Zabieg można robić przez cały rok, niezależnie od pory roku. To jest kwestia indywidualnego podejścia. Lato jest dla niektórych wygodniejszą porą roku – cześć pacjentów chce skorygować wzrok podczas letniego urlopu albo wakacji. Po zabiegu należy regularnie podawać do oka przepisane leki, używać okularów z filtrem UV wychodząc na zewnątrz, bać się urazów i infekcji pod czas regeneracji rogówki, miejsc, w których może dojść do zakażenia oka, na przykład basenów. Należy również tak zaplanować czas, aby oko mogło się odpowiednio zregenerować.

Dlaczego warto zdecydować się na zabieg w renomowanej placówce?

lek. med. Oxana Borissova: Bardzo ważne jest badanie kwalifikujące do laserowej korekcji wzroku – po nim przedstawiamy pacjentowi wszystkie możliwości, mówimy o wszystkich kwestiach związanych z korekcją wzroku.

Źródło: Gazeta Wrocławska