Na czym polega
zabieg laserowej korekcji wzroku?
Laserowe usuwanie wady wzroku polega na zmianie układu optycznego rogówki, czyli przezroczystej tkanki z przodu gałki oka. Obecnie w naszej placówce zabieg przeprowadza się przy użyciu jednego lub dwóch laserów:
- Laser excimerowy zmienia kształt powierzchni rogówki w taki sposób, żeby prawidłowo zogniskować obraz w oku;
- Laser femtosekundowy – lekarz okulista przy jego pomocy pracuje nad wewnętrznymi strukturami rogówki.
W ramach laserowej korekty wzroku wykonujemy zabiegi refrakcyjne – od najbardziej powierzchownych, jak np. metoda LASEK, kiedy ingerencja jest minimalna i wszystko odbywa się na powierzchni rogówki, aż do bardziej złożonych, jak FEMTO-LASIK i SMILE.
Jakie wady wzroku możemy skorygować laserowo?
Krótkowzroczność
(od – 0,5 do -10 dpt)
Przy wadzie powyżej -10 dioptrii zalecane są inne metody korekcji. Sprawdź zakładkę wszczep fakijny.
Nadwzroczność
(od + 0,5 do +6 dpt)
Astygmatyzm
(do +/- 6 dioptrii)
Kombinacja tych wad
Sprawdź, czy kwalifikujesz się do zabiegu
Wiek 21–55 lat
Stabilna wada wzroku
Dobry ogólny stan zdrowia
Sytuacje, w których zabieg korekcji laserowej lepiej przełożyć na późniejszy termin:
- ostre infekcje lub stany zapalne oczu – zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych,
- ciąża i okres karmienia – zmiany hormonalne dotyczące tego okresu mogą mieć wpływ na wadę wzroku,
- nasilone objawy alergii – znaczne utrudnienie przy przeprowadzaniu zabiegu,
- obniżona odporność – wiąże się z większym ryzykiem infekcji lub powikłań pozabiegowych.
Przeciwwskazania o charakterze stałym:
- zaćma (zmętnienie soczewki),
- odwarstwienie siatkówki,
- cukrzyca i inne choroby metaboliczne,
- zespół suchego oka,
- stożek rogówki i inne zmiany rogówki.
Procedura jednodniowa
W naszej placówce we Wrocławiu istnieje możliwość przeprowadzenia badania kwalifikującego oraz zabiegu laserowej korekcji wzroku w tym samym dniu.
Badanie kwalifikujące
Po wcześniejszym umówieniu terminu oraz otrzymaniu szczegółowych informacji o tym jak przygotować się do badania i zabiegu, pacjenci zgłaszają się w wyznaczonym dniu w godzinach porannych na badanie kwalifikujące.
Zabieg
Jeżeli kwalifikacja przebiegnie pomyślnie, zabieg (jednego oka lub obu oczu) odbędzie się tego samego dnia w godzinach popołudniowych.
O możliwości wykonania laserowej korekcji obu oczu w jeden dzień, zawsze decyduje lekarz okulista po wykonaniu szczegółowych badań.
Kontrola pooperacyjna
Kontrola pooperacyjna po zabiegu metodą FEMTO-LASIK oraz SMILE odbywa się na drugi dzień.
Kontrola pooperacyjna po zabiegu metodą LASEK odbywa się po 3–4 dniach od zabiegu.
Poznaj 3 metody laserowej korekcji wzroku, wykorzystywane w EyeLaser Centrum Wrocław
Metoda LASEK
Ta forma laserowej operacji oczu nie wymaga głębszej ingerencji w warstwy rogówki, dzięki temu sam zabieg jest krótszy i bezpieczniejszy. Składa się z dwóch etapów – odseparowania nabłonka rogówki i kilka sekundowej korekcji wady za pomocą lasera excimerowego. Podczas całej procedury pacjent nie odczuwa bólu. Bardzo ważny jest też okres regeneracji – po zabiegu należy założyć odpowiednią soczewkę opatrunkową, którą zdejmuje się po 3–4 dniach. Powrót ostrości wzroku zależy od szybkości gojenia nabłonka, zwykle po 7–10 dniach pacjent widzi coraz lepiej.
Opisywana metoda korekty laserowej wzroku nie jest odpowiednia dla wszystkich. Nie skorzystają z niej osoby z dalekowzrocznością, dużym astygmatyzmem i krótkowzrocznością powyżej -4/-5 dioptrii. Nie pasuje ona również pacjentom, którym zależy na szybkim powrocie do dobrej ostrości wzroku.
Metoda FEMTO-LASIK
Przy większych wadach wzroku, także tych bardziej skomplikowanych, sprawdza się FEMTO-LASIK. Zabieg polega na stworzeniu laserem femtosekundowym na powierzchni rogówki tzw. płatka rogówki, który się odchyla, a następnie laser excimerowy zmienia układ optyczny pod płatkiem. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu.
Ta metoda laserowej korekcji wzroku jest odpowiednia dla pacjentów z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością oraz astygmatyzmem.
Metoda SMILE
Przy metodzie SMILE laser femtosekundowy wycina bardzo cienką soczewkę w wewnętrznej warstwie rogówki, zostawiając małe cięcie w kształcie uśmiechu, przez które wyciągana jest soczewka wycięta wcześniej laserem. W przypadku tego rodzaju laserowej operacji oczu w ogóle nie używa się lasera excimerowego – cały zabieg wykonywany jest laserem femtosekundowym. Po zabiegu metodą SMILE pacjent bardzo szybko może wrócić do swoich codziennych zajęć, ponieważ laser działa wewnątrz rogówki, nie naruszając jej zewnętrznej warstwy.
Ta metoda jest przeznaczona dla osób z krótkowzrocznością (od -1,0 dioptrii do -10,0 dioptrii) oraz z astygmatyzmem (maksymalnie do -5,0 dioptrii).
Jesteś zainteresowany laserową korekcją wzroku we wrocławskim EyeLaser Center?
Sprawdź nasz cennik i umów wizytę!
Jak wygląda zabieg laserowej korekcji metodą FEMTO-LASIK ?
01
02
03
04
05
06
07
08
Wady i zalety metod laserowej korekcji
Metoda FEMTO-LASIK
- Rodzaj korygowanej wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm;
- Laserowanie w głębszych warstwach rogówki, po oddzieleniu płatka rogówki laserem femtosekundowym;
- Po zabiegu zakłada się soczewkę opatrunkową na jedną noc, a przez około 2–3 godziny po zabiegu może wystąpić lekko zamazane widzenie;
- Zabieg wykonywany przy pomocy dwóch laserów: femtosekundowego i excimerowego.
Zalety
Wady
Metoda SMILE
- Rodzaj korygowanej wady wzroku: krótkowzroczność, astygmatyzm;
- Laserowanie wewnątrz tkanki rogówkowej;
- Zabieg wykonywany laserem femtosekundowym.
Zalety
Pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych podczas zabiegu;
Wady
Metoda LASEK
- Rodzaj korygowanej wady wzroku: krótkowzroczność do -4,5 dioptrii;
- Laserowanie w powierzchownych warstwach rogówki, po odseparowaniu nabłonka;
- Powrót ostrości wzroku zależy od szybkości gojenia nabłonka, zwykle po 7–10 dniach od zabiegu pacjent widzi coraz lepiej;
- Zabieg wykonywany przy pomocy lasera excimerowego.
Zalety
Zabieg trwa krócej niż przy metodzie FEMTO-LASIK , bo nie tworzy się płatka rogówki;
Metoda polecana dla osób z cienką rogówką, u których nie można wykonać zabiegu FEMTO-LASIK;
Wskazana dla pacjentów uprawiających sporty kontaktowe (np. sztuki walki, piłka ręczna);
Wady
Kilka godzin po zabiegu może wystąpić ból, łzawienie, światłowstręt;
Nie ma możliwości wykonania zabiegów obu oczu w jednym dniu. Najpierw operuje się jedno oko, a po około tygodniu drugie;
Metodą LASEK nie można skorygować astygmatyzmu, nadwzroczności i krótkowzroczności większej niż 4 dioptrie.
Jak długo utrzymują się efekty laserowej operacji wzroku? Czy wada może powracać?
Efekty laserowej korekcji wzroku mają co do zasady stały charakter i sprowadzają się do całkowitej eliminacji wady. Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w której należy powtórzyć zabieg.
Ile czasu zajmuje powrót do zdrowia po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Przebieg procesu rekonwalescencji po przebytej laserowej operacji oczu różni się dla każdego pacjenta – zależy bowiem zarówno od rodzaju korygowanej wady, jak i od wybranej metody korekcji. W pierwszym tygodniu po przeprowadzeniu zabiegu stan widzenia może się wahać. Stabilizuje się on wraz z postępem procesu gojenia rogówki.
Po laserowej korekcie wzroku, przy krótkowzroczności w pierwszej kolejności poprawia się widzenie do dali, natomiast poprawę widzenia z bliska osiąga się stopniowo. Przy nadwzroczności jest odwrotnie – najpierw poprawia się widzenie z bliska, a dopiero później widzenie do dali.
Ile czasu zajmuje powrót do zdrowia po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Przebieg procesu rekonwalescencji po przebytej laserowej operacji oczu różni się dla każdego pacjenta – zależy bowiem zarówno od rodzaju korygowanej wady, jak i od wybranej metody korekcji. W pierwszym tygodniu po przeprowadzeniu zabiegu stan widzenia może się wahać. Stabilizuje się on wraz z postępem procesu gojenia rogówki.
Po laserowej korekcie wzroku, przy krótkowzroczności w pierwszej kolejności poprawia się widzenie do dali, natomiast poprawę widzenia z bliska osiąga się stopniowo. Przy nadwzroczności jest odwrotnie – najpierw poprawia się widzenie z bliska, a dopiero później widzenie do dali.
Pełna ostrość widzenia powraca zazwyczaj w ciągu 4–5 tygodni po zabiegu laserowej korekcji wzroku, jednak nieznaczne wahania ostrości widzenia mogą występować jeszcze przez okres do 6 miesięcy.
W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia jakichkolwiek komplikacji, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty. W przypadku metod laserowego leczenia wzroku, jak FEMTO-LASIK i LASEK zazwyczaj po dwóch dniach od zabiegu można podejmować codziennie aktywności, z ograniczeniem pracy przy komputerze. Dodatkowo w okresie miesiąca od przeprowadzenia zabiegu zaleca się, aby unikać opalania, korzystania z basenów, solarium, a także przebywania w zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach. Niewskazane jest również podejmowanie w tym okresie wzmożonego wysiłku fizycznego. W przypadku zabiegu metodą SMILE pacjent może już na drugi dzień od zabiegu wrócić do swoich codziennych zajęć, również do uprawiana sportu.
Pełna ostrość widzenia powraca zazwyczaj w ciągu 4–5 tygodni po zabiegu laserowej korekcji wzroku, jednak nieznaczne wahania ostrości widzenia mogą występować jeszcze przez okres do 6 miesięcy.
W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia jakichkolwiek komplikacji, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty. W przypadku metod laserowego leczenia wzroku, jak FEMTO-LASIK i LASEK zazwyczaj po dwóch dniach od zabiegu można podejmować codziennie aktywności, z ograniczeniem pracy przy komputerze. Dodatkowo w okresie miesiąca od przeprowadzenia zabiegu zaleca się, aby unikać opalania, korzystania z basenów, solarium, a także przebywania w zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach. Niewskazane jest również podejmowanie w tym okresie wzmożonego wysiłku fizycznego. W przypadku zabiegu metodą SMILE pacjent może już na drugi dzień od zabiegu wrócić do swoich codziennych zajęć, również do uprawiana sportu.
Jak długo utrzymują się efekty laserowej operacji wzroku? Czy wada może powracać?
Efekty laserowej korekcji wzroku mają co do zasady stały charakter i sprowadzają się do całkowitej eliminacji wady. Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w której należy powtórzyć zabieg.
Rezerwacja wizyty kwalifikującej do laserowego leczenia wzroku
Jesteś zainteresowany laserową korekcją wzroku w EyeLaser Center Wrocław? Skontaktuj się z nami w celu dobrania odpowiedniej metody, lub zarejestruj się online.
O czym musisz pamiętać przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku?
- Nie zakładaj miękkich soczewek kontaktowych przez 7 dni przed zabiegiem lub inaczej, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego;
- Nie zakładaj twardych soczewek przez 2 tygodnie przed zabiegiem lub inaczej, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego;
- Nie spożywaj napojów alkoholowych minimum 48 godzin przed korekcją;
- Ogranicz palenie tytoniu, gdyż niekorzystnie wpływa na gojenie rogówki;
- Jeżeli jesteś chory, bierzesz antybiotyki lub masz opryszczkę, przełóż termin zabiegu lub skonsultuj się z lekarzem.
Jak postępować w dniu zabiegu laserowego usuwania wady wzroku?
- Nie wykonuj makijażu, ani nie używaj żadnych kosmetyków
pielęgnacyjnych do twarzy (w tym kremów); - Nie używaj perfum ani dezodorantów, gdyż wpływają
one na pracę lasera excimerowego; - Nie pij alkoholu oraz mocnej kawy;
- Zjedz lekki posiłek;
- Ubierz się wygodnie;
- Zabierz ze sobą okulary z filtrem UV;
- Przyjdź do gabinetu z osobą towarzyszącą;
- Zaplanuj jak wrócisz do domu – po zabiegu nie można prowadzić samochodu;
- Panie, które noszą przedłużane rzęsy, powinny je zdjąć na czas zabiegu;
Wskazówki dla pacjenta po zabiegu
laserowej korekcji wzroku
Po zabiegu
- Załóż okulary przeciwsłoneczne;
- Nie dotykaj operowanego oka!
- Po powrocie do domu zdrzemnij się przez 2–3 godziny. Odpoczynek i sen zmniejszają dyskomfort;
- O określonej przez lekarza godzinie rozpocznij stosowanie przepisanych leków, dalsze zalecenia otrzymasz od lekarza podczas pierwszej wizyty kontrolnej.
W razie potrzeby lekarz wystawi Ci zwolnienie z pracy.
We wszystkich przypadkach stosowania leków
- Nie spożywaj alkoholu! (może to dodatkowo nasilić objawy suchości rogówki po zabiegu)
- Nie przekraczaj zalecanej dawki leku.
Jeśli przyjmujesz inne leki, zgłoś ich stosowanie lekarzowi.
Pierwsze dni i tygodnie po zabiegu
- W ciągu pierwszych 3 dni postaraj się odpoczywać i unikaj ostrego światła;
- Unikaj przedostawania się szamponu do oka w trakcie kąpieli;
- Oczy przemywaj zwilżoną chusteczką;
- Nie trzyj oczu przy wycieraniu twarzy;
- Używaj regularnie zalecanych kropli;
- Unikaj długiego oglądania telewizji i czytania;
- Nie używaj kosmetyków do oczu przez 3–4 tygodnie (np. tuszu do rzęs);
- Unikaj ciężkiego wysiłku fizycznego, pływania i sauny przez około 4 tygodnie po zabiegu;
- Nie przebywaj w zapylonych i zadymionych miejscach;
- Nie prowadź auta przez pierwszy tydzień po zabiegu;
- Przez pierwsze 4 tygodnie zrezygnuj z opalania;
- Wychodząc z domu w słoneczny dzień używaj okularów z filtrem UV;
- Nie obawiaj się zwiększonego łzawienia lub uczucia suchości oka – to normalna, tymczasowa reakcja.
Soczewki kontaktowe i okulary po zabiegu na jednym oku
Jeżeli nigdy nie nosiłeś soczewek kontaktowych, a chcesz założyć jedną na nieoperowane oko, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, żeby nosić soczewkę prawidłowo i przestrzegać zasad higieny.
Jeżeli nie chcesz nosić soczewki kontaktowej, możesz posłużyć się starymi okularami, zmieniając szkło korekcyjne po stronie operowanego oka na zwykłe szkło okularowe. Jeżeli jednak Twoje szkło było większe niż 3 dioptrie, możesz odczuwać dyskomfort z powodu różnicy wielkości obserwowanych obiektów.
Schemat wizyt kontrolnych po laserowej operacji oczu
Nasi pacjenci po wykonanym zabiegu otrzymują pakiet nieodpłatnych badań kontrolnych pooperacyjnych do 3 miesięcy od wykonania zabiegu oraz krople nawilżające rogówkę oka do stosowania bezpośrednio po zabiegu.
Metoda FEMTO-LASIK, SMILE
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, wizyty kontrolne odbywają się:
- następnego dnia po zabiegu,
- tydzień po zabiegu,
- po 1 miesiącu,
- po 3 miesiącu,
- po 6 miesiącach.
Metoda LASEK
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, wizyty kontrolne odbywają się:
- 3-4 dni po zabiegu,
- po tygodniu od zdjęcia soczewki opatrunkowej,
- po 1 miesiącu,
- po 3 miesiącach,
- po 6 miesiącach.
Najczęściej zadawane naszym wrocławskim specjalistom od laserowej korekcji wzroku pytania
Zapytaj o szczegóły laserowej korekcji wzroku
Najnowsze wpisy
Laserowa korekcja wzroku – w jakim wieku najlepiej zdecydować się na zabieg?
Wiek stanowi jedno z podstawowych kryteriów, od których zależy kwalifikacja pacjenta do laserowej korekcji wzroku. Istotne jest, by zabieg ten nie był...
Ile trwa rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku?
Laserowa korekcja wady wzroku to zabieg polegający na zmianie układu optycznego rogówki. Pozwala przywrócić ostrość widzenia i osiągnąć niezależność od...
Rodzaje zaćmy i ich leczenie
Zaćma to jedna z najczęściej występujących chorób narządu wzroku. Obejmuje soczewkę w gałce ocznej i prowadzi do jej częściowego lub całkowitego...