Zaćma wtórna – co warto o niej wiedzieć?
Zaćma o charakterze wtórnym pojawia się u pacjentów, u których przeprowadzono już operację jej usunięcia, jednak po pewnym czasie doszło do ponownego zmętnienienia soczewki. Dowiedz się, w jaki sposób skutecznie uporać się z wtórną zaćmą.
Czym jest zaćma wtórna?
Zaćmą wtórną nazywa się pooperacyjne zmętnienie torebki tylnej soczewki po przeprowadzonej operacji usunięcia zaćmy. Tylna torebka to część gałki ocznej, która oddziela jej przedni odcinek od wypełnionego ciałem szklistym odcinka tylnego. To właśnie ta przezierna tylna torebka soczewki, występująca naturalnie w oku, ulega zmętnieniu u części pacjentów, mimo prawidłowo wykonanego zabiegu usunięcia zaćmy.
Schorzenie to daje podobne objawy jak zaćma, dlatego nazywana jest schorzeniem wtórnym. Nazwa „zaćma wtórna” może być jednak myląca dla pacjenta, bo sugeruje nawrót usuniętej wcześniej zaćmy, a dotyczy tylnej torebki soczewki, stale obecnej w oku.
Zaćma wtórna może pojawić się już po kilku tygodniach od operacji. U niektórych pacjentów dzieje się to jednak dopiero po kilku miesiącach lub latach.
Jakie są przyczyny i objawy zaćmy wtórnej?
Do zmętnienia torebki tylnej może dojść po wszystkich operacjach zaćmy, w tym również u tych chorych, u których przebieg operacji i leczenia pooperacyjnego nie był powikłany żadnymi problemami. Jednak na rozwój zaćmy wtórnej wpływają dodatkowo różnego rodzaju schorzenia, na które cierpi pacjent. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- niedoczynność tarczycy,
- cukrzycę,
- stany zapalne gałki ocznej,
- krótkowzroczność,
- atopowe zapalenie skóry.
Zaćma wtórna może się pojawić również w wyniku urazów oka oraz infekcji.
Do najczęściej występujących objawów zaćmy wtórnej, zalicza się przede wszystkim:
- osłabienie widzenia barw,
- spadek ostrości wzroku,
- zniekształcenie obrazu.
Jak leczy się zaćmę wtórną?
Leczenie zaćmy wtórnej polega na wykonaniu zabiegu kapsulotomii przy pomocy lasera YAG. Zabieg trwa kilka minut, jest szybki i bezbolesny. Nie wymaga szczególnego przygotowania od pacjenta, tak jak operacja usunięcia zaćmy. Podstawowe zalecenia to zdjęcie soczewek kontaktowych oraz zgłoszenie się na zabieg bez makijażu oczu.
Jak przebiega taki zabieg YAG-kapsulotomii?
Zabieg kapsulotomii laserowej odbywa się w pozycji siedzącej, pacjent siedzi przed lampą szczelinową, z którą zintegrowany jest laser YAG. Czoło i broda muszą być dosunięte do aparatu. Tuż przed rozpoczęciem zabiegu kapsulotomii lekarz podaje pacjentowi krople znieczulające do oka a następnie prosi o patrzenie w jeden punkt. W trakcie zabiegu lekarz stosuje specjalną soczewkę, którą zakłada na powierzchnię oka. Następnie przy pomocy lasera YAG, lekarz wykonuje mały otwór w torebce tylnej. Przecięcie zmętniałej soczewki w torebce tylnej umożliwia wpadanie światła do oka i tym samym poprawia widzenie.
Przed zabiegiem wymagane jest wcześniejsze rozszerzenie źrenicy, poprzez podanie odpowiednich kropli. Podczas zabiegu usunięcia zaćmy wtórnej należy dokładnie przestrzegać poleceń wydawanych przez lekarza.
Po zabiegu usunięcia zaćmy wtórnej
Efekt poprawy ostrości widzenia uzyskuje się praktycznie natychmiast po wykonanym zabiegu. Bezpośrednio po laserowaniu widzenie może być zamglone, dlatego należy odczekać około 30 minut zanim ponownie oceni się ostrość wzroku i ciśnienie wewnątrzgałkowe.