Home 9 Blog 9 Załóż soczewki i śpij dobrze

Załóż soczewki i śpij dobrze

mar 16, 2023 | Blog

Większość soczewek kontaktowych zdejmuje się przed snem. Są jednak takie, które zakłada się tylko na noc, a w dzień zdejmuje – to ortosoczewki. Nie tylko korygują krótkowzroczność, ale sprawiają również, że wada ta nie powiększa się lub pogłębia wolniej. W zasadzie można by je nazwać foremkami na oczy, bo nasze gałki oczne mają się dopasowywać do nich kształtem.

Na czym polega działanie soczewek ortokorekcyjnych?

U osoby, która ma dobry wzrok, obraz widzianego przedmiotu powstaje na siatkówce oka. U krótkowidza tworzy się on przed siatkówką, ponieważ gałka oczna jest zniekształcona (zbyt duża). Ortosoczewka, która jest wykonana z twardego materiału, spłaszcza rogówkę, przywraca jej prawidłowy kształt (dzięki temu promienie padają na siatkówkę we właściwym miejscu). Dlatego w ciągu dnia widzimy ostro. Na noc trzeba znów założyć soczewki, ponieważ efekt spłaszczenia rogówki nie jest utrwalony.

Jak długo trzeba nosić soczewki ortokorekcyjne, aby przyniosły efekt?

Ustala to okulista na podstawie badania oczu. Zazwyczaj przez pierwsze trzy miesiące ortosoczewki zakłada się na każdą noc, potem co drugą, a po pewnym czasie dwa razy w tygodniu. Lekarz stwierdza, czy zmiana kształtu rogówki jest już trwała i jak często należy zakładać soczewki, aby utrzymać ten efekt.

Szybkość zmian jest indywidualna, zależy od podatności rogówki na działanie ortosoczewki.

Komu pomagają, a kto nie może nosić tego typu soczewek?

Ortosoczewki korygują krótkowzroczność u osób z wadą do minus 4, 5 dioptrii i astygmatyków z wadą do minus 1,5 dioptrii. Tego rodzaju korekcja jest możliwa u dzieci od 10. roku życia.

Z ortokorekcji nie mogą skorzystać osoby ze zbyt płaską i zbyt wypukłą rogówką oraz pacjenci ze stożkiem rogówki.

Jak dobieramy soczewki ortokorekcyjne w EyeLaser Center we Wrocławiu?

Ortosoczewki dobiera się indywidualnie – muszą być bowiem „skrojone na miarę” własnych oczu. Lekarz przeprowadza specjalne badanie (oko musi być zdrowe, bez stanu zapalnego), m.in. komputerową mapę rogówki, która uwzględnia jej wklęsłości i wypukłości. Na tej podstawie modeluje się kształt ortosoczewki dla każdego oka. Następnie pacjent przymierza soczewki – pozostają one na oczach przez 2 godziny. Odbiór zamówionych ortosoczewek następuje mniej więcej po trzech tygodniach.